השקעה בנדל"ן מסחרי

צור קשר
השקעה בנדל"ן מסחרי בישראל

השקעה בנדל"ן מסחרי

נדל"ן מסחרי הוא נכס נדל"ן שאיננו למגורים. בקטגוריה נכללים: חנויות, משרדים, מחסנים לוגיסטיים, מבני תעשייה, בתי מלון, תחנות דלק, מגרשים ועוד.

לחץ על הקישור הבא למעבר ללוחות נכסים מניבים למכירה.

עסקאות של נדל"ן מסחרי הן בדרך כלל יותר מורכבות וממושכות מאשר השקעה בדירה למגורים. אבל אם עשיתם עסקה מוצלחת, ורכשתם חנות להשקעה מחיר למטר מעולה, תהיה תמורה מלאה לכספכם הרבה יותר מאשר בהשקעה בנדל"ן למגורים. על עסקאות אלה תוכלו לקבל תשואה בשיעור של  3%-4% לשנה ואילו בהשכרה של נכס מסחרי מניב אפשר לקבל תשואה בין 8-10% לשנה.

בהסתמך על עסקאות מדווחות בעבר, לא רק שהן הניבו תשואה גבוהה אלא גם רווחים גדולים במימוש או מכירה של נכס הנדל"ן המסחרי. ההשקעות בנכס מסחרי וכן התחזוקה תובעניים יותר כלכלית. על הכנסות שתקבלו מהשכרת נכס מסחרי, תצטרכו לשלם מס הכנסה, גם אם אתם אנשים פרטיים ולא חברה שעוסקת בנדל"ן.

יש תנודתיות וסיכון מסוים כמו בכל עסקה, וצריך לפעול נכון כדי שתהיה הצלחה כלכלית. אם נכס מסחרי חלילה לא מאוכלס, עדיין צריך לשלם עליו ארנונה, שהיא לרוב הרבה יותר גבוהה מהארנונה המשולמת על דירת מגורים.

דבר נוסף שחשוב להבין הוא שמחירי הנדל"ן המסחרי לא עולים בקצב וברמה של נכסים למגורים. הדבר האחרון הוא שצריך להיות עוסק מורשה כדי להוציא חשבונית לשוכרי הנכס המסחרי שלכם. השקעה בנדל"ן מסחרי דורשת התייעצות עם אנשי נדל"ן מקצועיים ובעלי ניסיון.

השקעה בנדל"ן מסחרי בישראל

השקעה נדל"ן מסחרי או בקרנות נדל"ן?

השקעה בנדל"ן מסחרי, אפשר לעשות היום בצורה ישירה, או באמצעות קרנות נדל"ן. זוהי אחת האפשרויות הכי קוסמות היום למשקיעים, והיא הרבה יותר בטוחה מאשר השקעה בבורסה. לקרנות הללו שמשקיעות בנדל"ן קוראים קרנות רייט. הן לוקחות כספים והלוואות, רוכשות נכסי נדל"ן מסחרי ומשכירות אותם. גם בארץ יש כמה קרנות כאלה.

הן מאפשרות גם למשקיעים בסדר גודל קטן, להשקיע בנדל"ן מסחרי כמו למשל משרדים להשכרה. הם לא צריכים פיזית לרכוש את הנכס, הם פשוט משקיעים בו באמצעות הקרן. אבל השקעה מסוג זה היא בעצם השקעה במניות של הקרנות ופה יש סיכון ממש כמו בבורסה.

גם אם אתם רוצים להשקיע באמצעות קרנות, יש צורך לבדוק את הנכסים, את הערך שלהם לעומת התמחור. כמה עולה לקנות משרד? לבדוק מי עומד מאחורי הקרן והאם זו חברה עם גב חזק, ולבחון את כל הסיכונים של עסקה כזו.

יש לכל השקעה בנדל"ן מסחרי מסוג זה יתרון בכך שהקרנות מאפשרות השקעה גם למשקיעים שאין להם הון עצמי גבוה והן מאפשרות גם השקעה בכל מיני נכסים, כדי לא לשים את כל הביצים בסל אחד.

 מה קורה בשוק הנדל"ן המסחרי ?

ההיצע של שוק הנכסים המסחריים יחסית לשוק הדירות למגורים הוא נמוך. אבל דווקא בשנים האחרונות יש תנופת בנייה של שטחי בנייני משרדים ומסחר מחוץ לערים הגדולות, וגם הרכבת הקלה "גירשה" הרבה מאוד עסקים מהמשרדים במסלול ההקמה שלה למשל בתל אביב יש היום נדל"ן מסחרי גדול בהרצליה, פתח תקווה, בהם יש מוקדים של חברות הייטק ושטחי מסחר.

כל מי שחושב על השקעה בנדל"ן מסחרי, צריך להיות ער ומעודכן כל הזמן על המתרחש בשוק הזה ולהיות עם היד על הדופק. לפעמים צריך להתייעץ עם אנשי מקצוע מתחום הנדל"ן והפיננסים שיעריכו את העסקה ויגרמו להחלטה נבונה. אם זה קורה בזמן חלש בשוק, או בעייתי צריך מהר לצאת מהעסקה או למכור את הנכס למשל לפי שמחירו ירד.

יש לחשוב היטב במה להשקיע דירה או חנות להשקעה. מהו חישוב תשואה לצורך השקעה ועוד.

רוצים להשקיע בנדל"ן מסחרי התחילו מהאינטרנט

לרשותם של כל מי שחושבים על השקעה בנדל"ן מסחרי יש היום מידע בלתי נדלה ושקוף הזמין לכל אחד, יותר מאי פעם. מומלץ לקרוא כמה שיותר מידע ונתונים, להתייעץ עם מומחים ולהבין את השוק. היום רק בתל אביב נבנים 700 אלף מ"ר של משרדים.

מצד שני, מחירי השכירות הגבוהים בתל אביב, גורמים לנדידה של עסקים וחברות מחוץ לתל אביב. אלה מעדיפים לשכור משרדים בפריפריה במחירים יותר נוחים כמו למשל באור יהודה, חולון, פתח תקווה ועוד.

מוטב לחשוב מהי ההשקעה הכי נבונה וכדאית עבורכם. אם אין לכם את הכישורים להבין את שוק הנדל"ן, התייעצו במתווכים וביועצי נדל"ן הבקיאים בשוק, הם בטוח יוכלו לתרום לכם מידע חשוב. אם החלטתם לרכוש נדל"ן מסחרי, שכרו את שירותיו של עורך דין באשר לחוזה.

ממש כמו שאנשים שמשקיעים בשוק ההון, קוראים על שוק ההון, כך אתם צריכים לקרוא על שוק הנדל"ן המסחרי כדי לקבל מושג על הלך הרוח שבו.

איפה נמצא הנדל"ן המסחרי?

לוקיישן זו מילת מפתח בכל מה שקשור לכל השקעה בנדל"ן מסחרי. מיקום הנכס מחייב בדיקה של פוטנציאל האזור בו הוא ממוקם. האם מדובר במבנה ישן אבל מבחינת התוכניות של העיריה, האזור הולך ומתפתח, אזי ייתכן שיש לכם פה עסקה טובה.

תכניות המתאר לגבי האזור עשויות לשפוך אור על כדאיות העסקה מבחינת תוספת של אחוזי בנייה אם תרצו להרחיב את הנכס, האם הוא הולך להיות אטרקטיבי. האם אין לשכנים התנגדויות על פעילות בתוך הנכס הזה וכמה הם קרובים אליו.

אם למשל אתם רוצים להשקיע בנכס ומייעדים להשכיר אותו למסעדה, כדאי שתבדקו שאתם יכולים לעשות את זה מבחינת ההיתר שיש לנכס הזה. כמו שאתם לא יכולים להשכיר מבנה תעשייתי גדול לכל סוג של מפעל.

בניגוד להשקעה בדירה למגורים שתמיד יהיו לה שוכרים, במיוחד אם היא נמצאת באזור אטרקטיבי, הרי שהשקעה בנכס מסחרי מחייבת אולי שיפוץ או החלפת תשתית של חשמל או אינסטלציה.

זוהי השקעה שתהיו חייבים לעשות כי ייתכן שבלעדיה לא תצליחו להשכיר את הנכס ולכן בדקו מה יש לעשות בו לפני שתרכשו אותו וכמה כסף תצטרכו להשקיע כדי להביא אותו למצב סביר ביותר.

בכל שאלה בנושא הלוואה עבור נכסים מניבים להשקעה, אל תהסס ליצור עמנו קשר.

5/5 - (1 vote)

שתף

צוות קליקבנק